Archive for Lipiec 25th, 2013

Jak skorzystać na handlu obcymi walutami

Jednym ze sposobów inwestowania nadwyżek pieniężnych jest kupno waluty obcej, a następnie jej sprzedaż, kiedy ceny wzrosną. Niestety niekiedy na zwyżki kursu walut trzeba czekać bardzo długo, nawet i kilka, a dodatkowo może się okazać, że cena konkretnej waluty zamiast wzrostu zanotowała spadek. Jak więc i czy w ogóle kupować walutę, żeby później na nie zyskać? Najprostszym sposobem jest zainwestowanie określonej sumy w dolary, euro, franki szwajcarskie i czekanie na zwiększenie kursu. Jeśli jednak zależy nam na czasie i chcemy szybko odzyskać zainwestowaną sumę możemy skorzystać z międzynarodowego rynku walutowego FOREX. Wszystkie transakcje odbywają się ta przez całą dobę, a zmiany kursu walut odnotowywane są co kilka godzin. Korzystanie z takich możliwości wymaga jednak znajomości języka angielskiego i umiejętności poruszania się na tym skomplikowanym rynku. Dodatkowo trzeba założyć konto, na które musi być przelana odpowiednia kwota pieniędzy, najczęściej w dolarach amerykańskich albo w euro. Założenie konta trwa dosłownie kilka minut, ale przy przeprowadzaniu transakcji musimy skorzystać z odpowiedniego oprogramowania, bardzo często udostępnianego przez specjalne firmy. Wszystkich transakcji dokonujemy przez internet, a ewentualne zyski możemy wpłacać na własne konto w banku macierzystym.

Różne inwestycje finansowe

Większości z nas pieniędzy starcza tylko na bieżące wydatki i po prostu nie myślimy o inwestowaniu. Jednak z roku na rok powiększa się grupa osób które inwestują. Prawda jest bowiem taka, że jakakolwiek inwestycja zawsze przyniesie nam mniejszy lub większy zysk, natomiast trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie narazi nas na straty. Przed zainwestowanie zawsze zastanawiamy się, jakie zyski otrzymamy. Każdemu z nas zależy na tym, by zyski były jak największe. To normalne i nie powinno nikogo dziwić. Musimy jednak myśleć realnie i nie być osobami zbyt naiwnymi, które wierzą, że w krótkim czasie można osiągnąć ogromne zyski. To nie bajka, a normalny rynek, na który cuda po prostu się nie zdarzają. Jeśli ktoś wierzy w cuda, najczęściej wchodzi w różnego typu ryzykowne interesy, które kończą się dla niego stratą kapitału. Jednak i na tradycyjnym rynku istnieją inwestycje obciążone większym lub mniejszym stopnie ryzyka. Do tych pierwszych zalicza się te, w których efekt finansowy jest znany praktycznie od początku. Tak jest w przypadku obligacji. Większość z nich ma stałe oprocentowanie, te wieloletnie mają zmienne oprocentowanie. Obligacje to nic innego jak swoista pożyczka, którą inwestor kupuje, by osiągnąć pewne zyski. Nawet jeśli nie będą one duże, to przynajmniej mamy pewność, że będą gdyż gwarantem jest często skarb państwa, samorząd terytorialny lub jakieś przedsiębiorstwo.

Co to są obligacje

Obligacje są to papiery wartościowe, które wydaje tzw. emitent, by uzyskać potrzebne mu na różne cele pieniądze. Osoba, która obligacje nabyła w pewien sposób udziela pożyczki, przy czym ma zagwarantowane, że po pewnym, z góry ustalony czasie obligacje zostaną wykupione, a obligatariusz oprócz oddanej kwoty uzyska dodatkową rekompensatę finansową. Termin wykupu, wartość obligacji, cena, oprocentowanie są nam znane już w momencie ich zakupu. Najbardziej znane są obligacje wyemitowane przez Skarb Państwa, który pożycza pieniądze od obywateli i oczywiście zobowiązuje się je wykupić. Pożyczone pieniądze są przeznaczone na cele ujęte w budżecie lub na spłatę wcześniejszych zobowiązać. Takie obligacje emitują rządy różnych państw. Przywykliśmy uważać, że obligacje są papierami wartościowymi o najmniejszym stopniu ryzyka. Przecież praktycznie się nie zdarza, by jakie państwo ogłosiło się bankrutem i nie spłaciło wcześniejszych zobowiązań. Zdarza się jednak, że istnieje pewne ryzyko, że obligacje nie zostaną wykupione lub ich wartość drastycznie spadnie. Przykładem może być Argentyna lub ostatnio Grecja. W Polsce można dokonać zakupu obligacji oszczędnościowych i rynkowych. Obligacje oszczędnościowe są emitowane raz w miesiącu, a wartość każdej z nich to sto złotych. Dzielimy je na dwuletnie, czteroletnie i dziesięcioletnie.

Działanie Giełdy Papierów Wartościowych

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest spółką państwową, która debiutowała na rynku 16 kwietnia 1991 roku. Na początku notowano na niej akcje tylko pięciu spółek. Z czasem ta liczba się zwiększyła, pod koniec 2012 roku przekroczyła czterysta. Inwestorzy mogą dokonać kupna i sprzedaży akcji jedynie za pomocą działań maklera giełdowego. Należy jednak pamiętać o tym, że makler nie dokona żadnego działania bez naszego wyraźnego zlecenia. Inwestorzy muszą więc dość dokładnie śledzić notowania giełdowe, by w odpowiednim czasie podjąć stosowne decyzje. Chodzi o to, by kupować akcje w momencie, kiedy jest spodziewany wzrost ich cen i sprzedawać w momencie, kiedy spodziewany jest ich spadek. Jest to takie trochę wróżenie z fusów, dlatego trzeba posiadać albo ogromną wiedzę, albo mieć szczęście, by na giełdzie zarobić. Czasami następują zupełnie nieoczekiwane zdarzenia, które mają wpływ na ceny. Nie ma praktycznie żadnych stałych reguł. Jedno jest pewne, że ceny akcji zawsze się zmieniają, nie wiadomo tylko w jakim to pójdzie kierunku. Oczywiście na giełdzie nie jesteśmy zupełnie sami. Bardzo wiele mogą nam podpowiedzieć analitycy domów maklerskich, których rolą jest śledzenie sytuacji na giełdach i tej bardziej ogólnej, a następnie tworzenie analiz, które mogą nam pomóc podjąć decyzję.

Jak zachowuje się początkujący inwestor

Początkujący inwestor zanim zacznie grę na giełdzie musi wybrać odpowiednie biuro maklerskie, gdyż tylko przez nie może dokonywać transakcji. Jego podstawowym pomocnikiem w poruszaniu się po ryzykownym rynku giełdowym jest makler. Po podpisaniu umowy z biurem maklerskim, trzeba założyć rachunek inwestycyjny i zdeponować konkretną sumę pieniędzy. Wbrew pozorom nie muszą to być sumy ogromne, można zaczynać dość skromnie, by później przejść do bardziej skomplikowanych działań. Rachunek inwestycyjny jest podzielony na dwie części. W pierwszej znajdują się zgromadzone w danym momencie środki pieniężne, w drugiej zakupione papiery wartościowe. Jak kupujemy akcje? Wymaga to sporo wiedzy i odrobinę szczęścia, a może bardziej specyficznego instynktu giełdowego. To na podstawie indywidualnej wiedzy dokonujemy wyboru papierów wartościowych konkretnej firmy, następnie zaś składamy u maklera zlecenie. W zleceniu powinny znaleźć się dane inwestora, rodzaj transakcji, jaką chce przeprowadzić, cena którą skłonny jest zapłacić za określone akcje i ewentualnie inne dane przeznaczone dla maklera. To na podstawie takiego zlecenia makler dokonuje zakupu lub sprzedaży akcji. Od każdej transakcji jest pobierana opłata. Potem zostaje już tylko śledzenie kursów walut i podejmowanie decyzji o kupnie lub sprzedaży naszych akcji.

Sposób powiększania swojego kapitału

Gra na giełdzie to dość ryzykowny ale kuszący sposób na powiększenie swojego kapitału. Na giełdzie sprzedaje się i kupuje papiery wartościowe, do których zaliczymy akcje, obligacje oraz certyfikaty inwestycyjne. Nie są one typowymi dokumentami spisanymi na kartce papieru, ale istnieją jako swoisty zapis elektroniczny. Nie oznacza to jednak, że zyski i straty są również wirtualne, przeciwnie są jak najbardziej realne. Giełda Papierów Wartościowych, która funkcjonuje w Warszawie i w innych stolicach światowych ma za zadanie ustalenie kursu notowania danych papierów wartościowych. Tak zwane notowania są uzależnione od popytu i podaży. Jeśli popyt na dane akcje jest spory rośnie gwałtownie ich cena, jeżeli natomiast popyt jest niewielki cena akcji spada. Przy spadku cen, warto przeczekać ten trudny okres i nie sprzedawać wszystkiego od razu, można się bowiem narazić na poważne straty. Giełda ma obowiązek codziennego publikowania cen wszystkich akcji. Ponieważ czas na świecie jest różny, maklerzy są zobowiązanie do śledzenia kursu akcji w różnych godzinach. Najbardziej na świcie liczy się giełda w Nowym Jorku i Tokio. To one w znacznym stopniu dyktują ceny akcji światowych. Gospodarka światowa to obecnie system naczyń połączonych i nie ma możliwości, by kryzys w jednym kraju nie wpłynął na sytuację w innym.

Wybieramy dom maklerski

Pierwszym krokiem do inwestowania na giełdzie jest wybranie dobrego biura maklerskiego. Na polskim rynku jest już ich ponad czterdzieści, więc warto sprawdzić jaką mają opinie, ile pieniędzy kosztuje obsługa naszego rachunku, jakie są stawki za każdą transakcję. Taka analiza na pewno pozwoli nam wybrać właściwe biuro. Zresztą prawda jest i taka, że jeśli nie będziemy zadowoleni z jego pracy, możemy biuro maklerskie po pewnym czasie zmienić. Pamiętajmy też i o tym, że to my wydajemy ostateczne dyspozycje i obwinianie maklera, że są nietrafione i nie przynoszą nam spodziewanego zysku jest niewłaściwe. Zanim zaczniemy inwestować musimy podpisać z biurem stosowne umowy. Czytajmy uważnie regulaminy, w razie jakichkolwiek wątpliwości pytajmy i co najważniejsze – każda umowa musi być podpisana. W innym przypadku jest nieważna w obliczu prawa. Rachunek inwestycyjny może być w formie tradycyjnej lub internetowej. Tradycyjny rachunek zakładamy w siedzibie biura maklerskiego. Natomiast ten internetowy jest zakładany poprzez witrynę domu maklerskiego. Oczywiście umowa musi być podpisana w formie tradycyjnej i dostarczona pocztą. Wybór sposobu należy oczywiście do nas. Osoby mieszkające w miejscowościach oddalonych od siedziby biura zapewne wybiorą metodę internetową. Po podpisaniu umowy otrzymają od biura hasło dostępu i mogą zacząć inwestowanie.

Porady dla początkującego inwestora

Giełda Papierów Wartościowych to miejsce, gdzie można bardzo wiele zarobić, ale i bardzo wiele stracić. Jeśli więc decydujemy się na giełdową grę, powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych sprawach. Najważniejsze jest zachowanie zimnej krwi i nie uleganie emocjom. Trzeba się przygotować, że kursy zarówno spadają jak i równie szybko rosną. Nie należy się ekscytować początkowymi sukcesami lub porażkami tylko na początku trzeba się uczyć jaki inwestować, jaki portfela akcji tworzyć. Osoba, która przychodzi grać na giełdzie z przekonaniem, że szybko odniesie sukces i zarobi ogromne pieniądze bardzo szybko może się rozczarować. Opowieści o zdobyciu dużego majątku w krótkim czasie można włożyć między bajki. To nie jest film tylko realne życie, więc podchodzić do giełdy trzeba z rozwagą. Oprócz podstawowej wiedzy, którą powinniśmy posiadać, niezwykle istotną rzeczą jest ów specyficzny instynkt, który podpowiada kiedy zainwestować, a kiedy sprzedać. Tego nie można się tak szybko nauczyć i czasami po prostu trzeba zaryzykować. Inwestowanie trzeba zacząć od wybrania właściwego biura maklerskiego. Osoba fizyczna nie może samodzielnie grać na giełdzie, musi uczynić to za pomocą biura, które wybierze. To tam zakłada rachunek i przekazuje zlecenia. W naszym kraju jest ponad czterdzieści biur maklerskich, wiec jest z czego wybierać.

Rodzaje depozytów zabezpieczających

Depozyty zabezpieczające to rodzaje kapitału ustalone przez biura maklerskie oraz brokerskie. Ma to ułatwić inwestorom inwestowanie ponieważ chodzi tutaj o ogromne straty jeśli nie będzie ograniczeń. Depozyty pozwalają kontrolować swój kapitał i w razie potrzeby uzupełnić go. Jeśli klient o tym zapomni wtedy biuro maklerskie ma prawo aby przypomnieć o tym fakcie a nawet zamknąć pozycje byleby uchronić kapitał. Dotyczy to przede wszystkim instrumentów pochodnych oraz walut. Jest to związane również z tym że zyski są większe ponieważ dochodzi do tego dźwignia finansowa. Im jest ona większa tym i depozyt musi być bardziej solidny. Najmniejszy jaki na giełdzie jest potrzebny to około pięćdziesiąt złotych. Natomiast na kontraktach terminowych minimum to dwa tysiące złotych. Na każdy instrument potrzebny jest osobny depozyt, dlatego całkowity kapitał na rachunku powinien pozwalać choćby na trzy do czterech inwestycji i założenia depozytów. Depozyt zostaje podwyższony kiedy na giełdzie są zyski lub obniżony kiedy są straty. Dotyczy on również wszelkich opłat takich jak prowizje ponieważ dotyczą one konkretnych papierów. Każdy może dobrać sobie depozyty pod własne potrzeby, a średnio są to sumy w ilości kilku tysięcy złotych. Depozyty znane są nie tylko na polskiej giełdzie ale również na zagranicznych.

Zalety kantoru internetowego

Kantor internetowy to miejsce w którym można handlować walutami każdego dnia. Jest on internetowy, co oznacza że wszystkiego dokonuje się przez Internet. Taki kantor ma wiele zalet, a jedną z nich jest to że jest o wiele tańszy. Nie trzeba płacić tak wysokich prowizji i można porównać je ze sobą. Czasami kantory wymagają logowania, a to tylko dlatego aby można było korzystać z nich przez cały czas. Jest to alternatywa dla zwykłego kantoru który znajduje się na mieście. Ten internetowy jest o wiele bardziej wygodny, ponieważ w ciągu chwili są wymienione pieniądze. Wystarczy tylko zrobić przelew z konta bankowego i podać jaka ilość i rodzaj waluty będzie potrzebna. Kantory internetowe stają się coraz bardziej powszechne ponieważ dają ogromne zaufanie i prywatność. Ludzie czasami wymieniają setki tysięcy złotych które boją się wymienić w kantorze tradycyjnym. Internetowy daje możliwość poufności całej transakcji ponieważ wymiana odbywa się na odpowiednich bankowych zasadach do których osoby trzecie nie mają dostępu. Poza tym kantor ten jest czynny cała dobę również w soboty, niedziele i święta. Internet jest dostępny również za granicą dlatego to kolejna korzyść aby móc korzystać z kantoru internetowego. To okazja dla tych którzy wybierają się do innego kraju i na ostatnią chwilę potrzebują walutę.